Yönetmenliği’ni Bingöl Elmas’ın yaptığı  Pippa’ya Mektubum belgeseli Romanya Uluslararası Film Festivali’nde CineBlackSea Yarışma Bölümü’nde izleyicisiyle buluştu.
 
Film Karadeniz Filmleri Sineması Bölümü En İyi Belgesel ödülü aldı. 
 
İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın yarım kalan barış yolculuğunun Türkiye ayağını devam ettiren Bingöl Elmas bu yolculuğu “Pippa’ya Mektubum Isimli bir belgesele dönüştürdü.
 
İtalyan Sanatçı Pippa Bacca’nın beyaz bir gelinlikle Milano’dan başlattığı ve Kudüs’te son bulmasını planladığı “barış yolculuğu” bundan 2 sene once Gebze’de bir saldırı ile son bulmuştu. Öldürülen sanatçı Bacca’nın yarım kalan yolculuğunu devam ettirmek  isteyen belgeselci Bingöl Elmas, Bacca’nın öldürüldüğü yerden siyah bir gelinlikle yola çıktı. Elmas, Bacca gibi otostop yaparak, Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısına kadar bu barış yolculuğunu devam ettirdi. 11 gün süren bu yolculukta, barışın, insana güvenin, kadın olmanın izini sürdü. Bu izleri ve yolda rastladığı Insana dair öyküleri kendi kamerasına kaydetti.
 
 
 
Bingöl Elmas, belgeseli, “Filmde, Pippa’ya olanlardan, ‘erkeklik’ hallerinden bahsedilirken bir yandan da Türkiye’de kadın olmanın gerçekliği ile yüzleşildi. Erkeklere ait alanlarda, bir otobanda, bir kamyonda kadın olarak hiçbir tacize, tecavüze uğramadan var olabilmek üzerine bir film”  diye tanımlıyor.
 
“Pippa’ya Mektubum” Fransız kanalı Arte tarafından desteklenerek, yapım şirketi Article Z’den Patrice Barrat’ın “Öteki Türkiye Programı” çerçevesinde ve Tuğrul Artunkal’ın editörlüğünde gerçekleştirildi.
 
Festival Linki
 
http://www.ro-iff.ro/index.php/en/sections#/film/cineblack-sea/my-letter-to-pippa
 
 
 
Fragman
 
http://www.asminfilm.com/Film-detay.aspx?cid=1&mid=3
 
 
 
Fotoğraflar
 
http://www.asminfilm.com/Film-detay.aspx?cid=1&mid=2