‘Pippa’ya Mektubum’ belgeselinin ilk gösterimi !f İstanbul 9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde.

İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın yarım kalan barış yolculuğunun Türkiye ayağını tamamlayan Bingöl Elmas’ın “Pippa’ya Mektubum” isimli belgeselinin Türkiye’deki ilk gösterimi !f İstanbul 9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde.

Film, Festivalin ‘Erkeklik Halleri’ isimli bölümü kapsamında 13 Şubat 17.30’da ve 15 Şubat 15.30’da İstanbul’da izleyicisi ile buluştu. Belgeselin Ankara gösterimi ise yine festival kapsamında 28 Şubat Saat: 17.00’de AFM Cepa Salonu’nda.

İtalyan Sanatçı Pippa Bacca’nın beyaz bir gelinlikle Milano’dan başlattığı ve Kudüste son bulmasını planladığı “barış yolculuğu” bundan 2 sene once Gebze’de bir saldırı ile son bulmuştu. Öldürülen sanatçı Bacca’nın yarım kalan yolculuğunu tamamlamak isteyen Belgeselci Bingöl Elmas, Bacca’nın öldürüldüğü yerden siyah bir gelinlikle yola çıktı. Sanatçı Bacca gibi otostop yaparak, Hatay’ın Cilvegöz sınır kapısında bu barış yolculuğunu noktaladı. 11 gün süren bu yolculukta Bingöl Elmas pek çok yere uğradı, pek çok insanla tanıştı. Barışın, insana güvenin, kadın olmanın izini sürdü. Bu izleri ve yolda rastladığı Insana dair öyküleri kendi kamerasına kaydeden Bingöl Elmas, yapığı bu yolculuğu “Pippa’ya olanlardan, ‘erkeklik’ hallerinden bahsedilirken bir yandan da Türkiye’de kadın olmanın gerçekliği ile yüzleşildi. Erkeklere ait alanlarda, bir otobanda, bir kamyonda kadın olarak hiçbir tacize, tecavüze uğramadan var olabilmek üzerine bir film” diye tanımlıyor.

“Pippa’ya Mektubum” Fransız kanalı Arte tarafından desteklenerek, yapım şirketi Article Z’den Patrice Barrat’ın “Öteki Türkiye Programı” çerçevesinde ve Tuğrul Artunkal’ın editörlüğünde gerçekleştirildi. Yolculuk sırasında Bingöl Elmas’ı 5 kişilik bir yapım ve çekim ekibi izledi.

Gösterim Bilgileri
İlk Gösterim: 13 Şubat Cumartesi 17.30’da, AFM Fitaş Salon 1’de
İkinci Gösterim: 15 Şubat Pazartesi 15.30’da AFM Fitaş Salon 1’de
http://2010.ifistanbul.com/tr/Movie/pippaya-mektubum


Ankara Gösterimi: 28 Şubat Pazar 17.00’de AFM Cepa Salonu’nda.
http://www.ifankara.com/tr/Movie/pippaya-mektubum
 

İlk gösterime ait söyleşi videosu için

http://vimeo.com/9461759