Pastoral Vadi

Film Hakkında

Ahmet Kizen, kır yaşamına ilk geçenlerden ve belki de bu alanı en iyi tanıyanlardan. Eko yerleşkelerin sorunlarını tıkandığı noktaları en iyi bilenlerden. Bu denemelerin hangi sorunlara neden olduğunu ve bunları nasıl çözülebileceğine dair çalışmaları, çabaları var. Onun diktiği 900 fidan büyüdü ve meyve vermeye başladı.

Pastoral Vadi’de 12 ay konuk ağırlanıyor. Gelen misafirler, bahçede organik ve ekolojik olarak üretilenlerle besleniyorlar. İsteyen, bağda bahçede çalışma, çiflik işlerine yardım etme karşılığında kalabiliyor. Ya da sadece doğal yaşam içinde tatil yapabilir. Bu sırada da ‘kırsal yaşamda, doğayla ve doğallıkla buluşup yerel kültür atölyelerinde el becerilerini geliştirebiliyor’ ‘Doğayla uyumlu yaşam biçimi tasarım kursu, salça, tarhana - erişte - reçel ve turşu yapma ’ çanak-çömlek, ahşap oyma, sepet örme, çiflikte vaadedilen kurslar.

Bu bölümde, Türkiyede ekolojik turizmi ilk başlatan Ahmet Kizen’in, deneyimlerinden hareketle ekolojik yaşamın ‘yan etkilerini’ tarifliyoruz.